socha "Tisíc andělů pro Karla Gotta"
1.11.2024
Letošní výročí nedožitých 85. narozenin i páté výročí úmrtí zpěváka Karla Gotta připomíná mimořádné dílo, které na přání Ivany Gottové vytvořil sklářský výtvarník Rony Plesl z darovaných andělíčků.
Jedná se o jedinečný umělecký objekt zhotovený z andělíčků, které nosili obdivovatelé a fanoušci na zpěvákův hrob. Společně se sochou je u hrobu Karla Gotta zasazena bříza, o které zpěvák zpíval v nejedné písni, kterou si můžete poslechnout pomocí QR kódu umístěného u sochy.
Odchod populárního zpěváka před pěti lety přiměl fanoušky z celé republiky, aby k jeho bydlišti v Praze a později i na jeho hrob přinášeli nejen svíčky, ale i různé dárky včetně sošek andělů. Za téměř pět let se nastřádalo přes tisíc andělů.
„Dlouho jsem přemýšlela, co s Karlovými anděly jednou udělám. Bylo mi jasné, že příznivci sošky osobně nakoupili a vážili za Karlem dlouhou cestu na hřbitov, třeba i přes celou republiku... Také jsem si říkala, že je možná zajímá, kam jejich anděl z hrobu po čase zmizel. Myšlenka vytvořit z andílků sochu a vrátit je tam, kam patří, mi přišla krásná a důstojná“, říká Ivana Gottová.
Pro pomoc s realizací se obrátila na galerii KodlContemporary, která se věnuje současnému umění. Jejich volba umělce byla zcela jasná. Obrátili se na akademického sochaře Ronyho Plesla, jednoho z nejúspěšnějších a nejznámějších českých sklářských výtvarníků a designérů. „Zprvu jsem váhal, nikoli kvůli osobě Karla, to jsem si byl souhlasem jistý hned, avšak zpracovat ´roztodivné´ figurky od fanoušků tak, aby nevznikl kýč, to byla skutečná výzva,“ vzpomíná Rony Plesl. „Ve své práci již mnoho let řeším téma času a pomíjivosti. Symbolem zrození a umírání se v mé tvorbě stal strom a symbolem lidské paměti jeho kůra. Vytvořil jsem proto Karlovi strom posetý stovkami andělů, kteří rostou a raší jako výhonky listů nebo pučí jako nové květy,“ popisuje umělec své dílo.
„Neměla jsem jasnou představu o podobě sochy, a zároveň jsem měla trošku obavy z kýče, proto jsem oslovila galerii KodlContemporary, aby mi pomohli nápad zrealizovat a našli umělce, který by se díla ujal s respektem nejen ke Karlově osobnosti, ale také k jeho věrným fanouškům. Jsem moc ráda, že přišli se jménem věhlasného akademického sochaře Ronyho Plesla. Společně se zahradním architektem Vladimírem Dufkem vymyslel propojení andělského stromu s opravdovým stromem, který se k dílu bude hodit nejlépe – tedy s břízou, o níž Karel nazpíval jednu nádhernou píseň, Kdo tě bílá břízo svléká,“ vysvětlila Ivana Gottová. Bříza s léty proroste a spojí se s bronzovým stromem z andělů.
Na bříze bude umístěn QR kód, který prostřednictvím chytrých telefonů zájemcům umožní poslechnout si píseň přímo na místě, třeba z protější lavičky s pohledem na zpěvákův hrob i na unikátní dílo Ronyho Plesla pojmenované Tisíc andělů pro Karla Gotta.
Rony Plesl patří mezi špičkové mezinárodně uznávané umělce v oblasti skleněné plastiky. Ve svém díle čerpá z hluboké znalosti kvalitního sklářského řemesla a technologií, které uplatňuje v originálním designu a především v umělecké tvorbě. Monumentalitu jeho díla podtrhuje sochařská technika tavení skla Vitrum Vivum, která je světově jedinečná a umožňuje docílit prakticky jakéhokoli tvaru.
Jeho díla však nejsou poutavá pouze po technologické stránce, často pracuje s nadčasovými tématy spojenými se samotným lidstvím. Jeho práce mají intelektuální hloubku a jsou emotivně i vizuálně velmi sugestivní a sofistikované; promítá se do nich autorova sečtělost a úzký vztah k historii a dějinám umění.
Od roku 2008 je vedoucím Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 2017 zde byl jmenován profesorem designu a architektury. Za svou práci v oblasti designu obdržel celou řadu ocenění a jeho umělecká díla jsou zastoupena ve veřejných a soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.
Sám je rovněž autorem mnoha ocenění, např. sošky Esquire Man či Český lev.
KodlContemporary navazuje na rodinnou dlouholetou galerijní, sběratelskou a mecenášskou tradici. Propojuje zájmy umělců, sběratelů i veřejnosti a vytváří prostor pro inspiraci současným uměním. Cílem KodlContemporary je zpřístupnit domácí i mezinárodní veřejnosti špičkové současné české umění a zasadit je do světového i historického kontextu.
Socha vytvořená k poctě Karlu Gottovi vznikla díky velkorysému finančnímu přispění pana Leona Tsoukernika, dlouholetého přítele rodiny Gottových.